Spotkanie projektowe " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych", Torredembarra 25-29 maja
W dniach 25- 29 maja odbyło się w Torredembarra (Hiszpania) kolejne, już trzecie, międzynarodowe spotkanie dla kadry instytucji partnerskich w ramach realizacji projektu " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych".
Tym razem organizacją przyjmującą partnerów projektowych z państw: Polski, Litwy, Anglii, Belgii i Norwegii było Associació Cultural Escuela Polaca (Stowarzyszenie Kulturalne Szkoła Polska ) w ramach którego działają nasze Szkoły Polskie w Barcelonie, Tarragonie i Gironie.
W fantastycznym miejscu, domku usytuowanym przy plaży, zgłębialiśmy wiedzę w zakresie wdrażania treści patriotycznych i rozwijania kompetencji językowych w edukacji uczniów szkół polonijnych. W trakcie szkolenia był czas na rozmowę z poszczególnymi przedstawicielami placówek partnerskich projektu, wymianę doświadczeń i poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie budowania kreatywności własnej i uczniów.
Ponadto skorzystaliśmy z zaproszenia burmistrza miasta Torredembarra i zwiedziliśmy zabytkowe wnętrza Urzędu Miasta znajdującego się w murach zamku. Pan burmistrz osobiście spotkał się z nami i oprowadził nas opowiadając interesujące historie z dziejów zamku i miasta.
W sobotę 26 maja jako gospodarze szkolenia przyjęliśmy naszych gości w Szkole Polskiej w Barcelonie, gdzie nauczyciele z poszczególnych państw poprowadzili ćwiczenia i zajęcia z uczniami naszej szkoły. Dla dzieci było to pierwsze takie doświadczenie.
Po zajęciach był czas na zwiedzanie Barcelony.
Z naszej instytucji w całym spotkaniu uczestniczyła spora liczba nauczycielek. Był to bardzo owocny czas, a wiadomości zdobyte podczas szkolenia z pewnością wykorzystamy w naszej pracy dydaktycznej.
Bardzo dziękujemy zespołowi z MODM w Białymstoku, koordynującemu projekt oraz wszystkim uczestnikom szkolenia w Torredembarra za wspaniałą atmosferę spotkania i dużą porcję wiadomości oraz gotowość do dzielenia się własnymi doświadczeniami w pracy nauczyciela polonijnego.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Maria Kołomyjec
Komentarze
Prześlij komentarz