Zajęcia w Gironie, 10 grudnia
Biedronki
Motylki
Ostatnie przed Świętami Bożego Narodzenia zajęcia przebiegały pod hasłem zimy. W temat spotkania wprowadziła nas piosenka pt. Zima, zima, a następnie film z serii Miś Uszatek pt. Bałwanek.
Współczesna wersja bałwanków w Gironie |
Po obejrzeniu filmu rozmawialiśmy o tej pięknej porze roku. Wszyscy opowiadaliśmy o swoich przeżyciach związanych z zabawami na śniegu. Była to doskonała okazja do ćwiczenia słownictwa polskiego. Aby chociaż troszkę poczuć klimat zimowy, wykonaliśmy śniegowe kulki i bałwanki z papieru. Kulkami rzucaliśmy do celu.
Po przerwie śniadaniowej udaliśmy się na patio aby pobawić się troszkę na świeżym powietrzu. Następnie wspólnie ze starszą grupą Motylków obejrzeliśmy film o historii Polski.
Listy do Świętego Mikołaja |
W ramach zajęć napisaliśmy także dwa listy do św. Mikołaja - jeden od dziewczynek, drugi od chłopców. Teraz tylko pozostaje nam czekać na wymarzone prezenty.
W czasie zajęć śpiewaliśmy też nasze piosenki, jakich nauczyliśmy się do tej pory w Szkole Polskiej oraz bawiliśmy się w zabawę ruchową: Raz, dwa, trzy - Baba Jaga patrzy...
Gaia obchodziła swoje czwarte urodzinki, w związku z tym wszyscy odśpiewaliśmy małej solenizantce - Sto lat.
Na zakończenie spotkania bawiliśmy się wspólnie z Motylkami w edukacyjną grę obrazkową, która również mobilizowała do wypowiedzi w języku polskim i uczyła nowych wyrazów.
To były bardzo pracowite zajęcia.
Praca domowa
Drodzy Rodzice!
Z uwagi na to, iż czas świąteczny jest przeznaczony na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół nie zadałam konkretnej pracy do domu. Nie mniej jednak zachęcam do poczytania po polsku dziecku książek z własnej domowej biblioteczki lub ze strony internetowej https://wolnelektury.pl/ Możecie Państwo znaleźć na tej stronie ciekawe utwory dla dzieci ( ale także również dla siebie), np:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/calineczka.html - Calineczka
Serdecznie polecam!
Życząc wszystkim spokojnych i szczęśliwie spędzonych Świąt Bożego Narodzenia
pozdrawiam,
Maria
Motylki
Nasze sobotnie zajęcia zaczęliśmy od przywitania się poprzez zabawę. Ustawieni w kole, w rytm słów piosenki "Mało nas do pieczenia chleba" każdy z nas przypomniał sobie nasze imiona.
Grupa Motylków następnie zajęła się ozdobieniem i dekorowaniem swoich kart bożonarodzeniowych. Dzieci kolorowały, dekorowały i układały świątecznie wzory ucząc się bożonarodzeniowych życzeń, które tradycyjnie składa się w tym okresie.
Grupa Biedronek również uczestniczyła w tej świątecznej atmosferze, tworząc świąteczne kukiełki i papierowe lalki, dekorując je w bożonarodzeniowe symbole.
Stajenki w wykonaniu Motylek |
Następnie przyszła pora na śniadanie.
Po tak aktywnych ćwiczeniach artystycznych i posiłku, dzieci rozpoczęły zabawę na szkolnym placu zabaw. Pomimo świątecznej atmosfery podczas zajęć, słońce i ciepła pogoda pozwoliły nam na zabawę na świeżym powietrzu.
Kiedy już przestaliśmy kopać piłkę i lepić babki z piasku dzieci powróciły do sali, gdzie obejrzeliśmy krótki film o historii Polski (https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8). Ta 8-minutowa animowana aranżacja zainteresowała dzieci swoją akcją, dynamicznością ale i kolorami oraz postaciami. Dzieci ochoczo komentowały co im się najbardziej podobało.
Następnie Pani Maria podzieliła nas na dwie grupy, dziewczynek i chłopców by móc sporządzić dwa listy do Świętego Mikołaja. Oba listy są już w drodze do Laponii, do domu Świętego Mikołaja.
Po zabawie związanej z listami i wymyślaniu listy prezentów, przyszedł czas na edukację poprzez zabawę. Usiedliśmy w kole, rozsypując po środku karty edukacyjne, z różnymi obrazkami. Następnie pośród porozrzucanych kart szukaliśmy tych które zawierały wspólny motyw spożywczy albo odzieżowy czy obrazek na którym był dany kolor. Po znalezieniu danego motywu, każdy z nas głośno mówił co zawiera jego karta. Dzieci dzięki tej zabawie rozwijały swoje słownictwo oraz zdolności komunikacyjne.
Na zakończenie dnia graliśmy z zabawę "Baba Jaga patrzy" szlifując naszą koordynację ruchową.
Wspólną zabawą zakończyliśmy kolejny dzień w Szkole.
Milena i Ewa
Komentarze
Prześlij komentarz