Polskie warsztaty wielkanocne w szkole francuskiej Bon Soleil w Gavà
Przygotowaliśmy małą wystawę jajek (wydmuszek, porcelanowych, drewnianych, kamiennych, z nici, itp. ) z kolekcji Pani Maryli, Pani Marysi i mojej. Opowiedzieliśmy dzieciom jak się dekoruje jajka w Polsce, przy pomocy jakich technik i narzędzi. Wyjaśniliśmy też i pokazaliśmy inne symbole wielkanocne jak kurki, kurczęta, zajączki, bazie, palmy wielkanocne, zwyczaj wysyłania kartek.
Każdego dziecko mogło dotknąć prawie wszystkie przedmioty z wystawy, zaobserwować, że niektóre jajka są mniejsze, większe, cięższe, delikatniejsze.
Następnie przeszliśmy do części praktycznej. Najpierw dzieci malowały jajka farbkami. Było więc jajko z napisem
POLSKA, jajko czerwono-białe, jajko z motywami wielkanocnymi, które dzieci mogły wcześniej zaobserwować np.z kurczaczkiem i wiele, wiele jeszcze innych.
Druga część warsztatów była trochę trudniejsza. Pani Maryla opowiedziała i potem pokazała, jak dekorujemy jajka (styropianowe) skrawkami różnego rodzaju materiału i tasiemkami. Przy pomocy nauczycielek wszystkie dzieci zabrały się dzielnie do pracy. Powstały piękne kolorowe jajka.
Nasza wizyta skończyła się wspólnymi podziękowaniami i zdjęciami.
Muszę tutaj wspomnieć, że Pani Nathalie, nauczycielka Bon Soleil, wcześniej nauczyła dzieli kilku słów po polsku: dzień dobry, dziękuję, tak, itp. I sama dość dobrze mówi po polsku gdyż wprawdzie urodziła się we Francji ale jej mama jest Polką.
Dziękujemy szkole Bon Soleil w Gavà za zaproszenie i za to, że mogliśmy pokazać dzieciom i nauczycielom nasze polskie zwyczaje wielkanocne.
Komentarze
Prześlij komentarz