Sprawozdanie z zajęć z 9 lutego


Poziomki  
Sobotni poranek rozpoczęliśmy od zajęć z Panią Zuzą. Tym razem zadaniem dzieci było powtarzanie wystukanego rytmu oraz rozpoznawanie instrumentów muzycznych. Dzieci za aktywność będą nagradzane punktami a to wszystko za sprawą konkursu który trwa do końca roku szkolnego. Przyznam, że nie było łatwo, natomiast dzieci poradziły sobie znakomicie. Po śniadaniu postanowiliśmy sobie porozmawiać o zbliżającym się karnawale i jego tradycjach. Okazało się, że dzieci doskonale wiedzą iż karnawał to czas zabaw, tańców a uczestnicy karnawału powinni być przebrani w ciekawe stroje, które czasem bywają zaskakujące. Dzieci opowiadały o swoich wcześniejszych strojach jak wyglądały, co przedstawiały. Dowiedzieliśmy się również jakie w tym roku stroje karnawałowe będą zdobiły naszą szkolną zabawę. Ponieważ buzie mieliśmy już rozruszane, przyszedł czas by rozruszać nasze ciałka. Na początek wykonaliśmy kilka podskoków, pajacyków i przypomnieliśmy sobie ćwiczenie które nie sprawia już tak dużo problemu, jest to ćwiczenie z pokazywaniem :

Głowa, ramiona, kolana, pięty

Kolana, pięty, kolana, pięty

Głowa, ramiona, kolana, pięty

Oczy, uszy, usta, nos.

Na koniec zajęć każdy otrzymał wcześniej przygotowany szablon maski karnawałowej. Tym razem dzieci zdobiły swoje maski metodą dowolną, używając różne materiały plastyczne. W oczekiwani na rodziców i wyciszeniu się po zajęciach dzieci zasiadły do układania puzzli a co niektórzy zajęli się robieniem biżuterii, dla swoich mam oczywiście.

Uwaga

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w zabawie karnawałowej, która odbędzie

się 23 lutego.

Zachęcamy wszystkie dzieci do przygotowania przebrania i makijażu o tematyce: "Dżungla".

Dziękujemy i do zobaczenia

Marzena, Ania

Krasnoludki

Ecie, pecie  
Gdzie jedziecie?
Do Torunia
Kupić konia
Bo w Toruniu takie tanie
Za złotówkę dwa dostanie  ( wyliczanka dla dzieci)

Na ostatnich zajęciach z  radością przyjęliśmy do grona Krasnoludków  kolejną uczennicę  - Julię. Życzymy dziewczynce szybkiego zaaklimatyzowania się w naszej grupie i szkole.
Po krótkim przedstawieniu się i  zapoznaniu z nową koleżanką odtańczyliśmy wspólnie z Bałwankiem - był nim Romeo ( jako, że to czas karnawału) wspólny taniec,  śpiewając naszą ulubioną piosenkę pt. "Kolorowe kredki".
Następnie poświęciliśmy czas dalszej wędrówce po miastach Polski i poznawaniu sławnych Polaków.
Tym razem poznawaliśmy Toruń i życiorys wielkiego polskiego astronoma  urodzonego  w tym właśnie mieście  -  Mikołaja Kopernika. Poznawanie ułatwiały  zdjęcia Torunia i podobizna Mikołaja Kopernika.
Krasnoludki dowiedziały się, że Toruń to piękne miasto, położone nad Wisłą, szczycące się wspaniałymi zabytkami i niezwykłą historią. Będąc w Toruniu obowiązkowo trzeba zwiedzić dom Mikołaja Kopernika, przepiękną Starówkę oraz spróbować pierników. WAŻNA INFORMACJA!  W bieżącym roku kalendarzowym tj. 2013 obchodzimy 540 rocznicę urodzin tego wielkiego polskiego astronoma ( urodził się 19 lutego 1473r.).
Krasnoludki dowiedziały się, że Mikołaja Kopernika wszystko bardzo interesowało: jak bić monety, jak wybudować mury obronne, jak leczyć ludzi? No i jakby tego było jeszcze za mało, jak to jest naprawdę z Ziemią i Słońcem? Co wokół czego się kręci?
Żeby odpowiedzieć na te i wiele jeszcze innych pytań , Mikołaj Kopernik studiował najpierw w Krakowie, a potem za granicą - w Bolonii i Padwie ( we Włoszech). Zdobył wykształcenie jako lekarz, ekonomista, matematyk i astronom. Dowiódł całemu światu , że Ziemia obraca się wokół Słońca.
Nierozłącznie związane z Toruniem są ponadto Toruńskie Pierniki - słynny wypiek toruński wyrabiany przez toruńskich piekarzy od prawie 700 lat. Ciasto wyrabia się ręcznie z mąki, wody, mleka, miodu i przypraw w odpowiednich proporcjach. Następnie wypieka się je w piecu w ściśle określonej temperaturze.
Z masy solnej próbowaliśmy kształtować pierniki, wyszło całkiem nieźle, najładniejsze były serduszka.
Z ciekawostek dowiedzieliśmy się, że rokrocznie w czerwcu odbywa się w Toruniu Święto Piernika w skansenie przy Muzeum Etnograficznym, połączone z barwnym kiermaszem ludowym oraz, że w roku 2004 zostało otwarte Piernikowe Miasteczko. Jest to plac zabaw dla dzieci.
Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy jeszcze książki dla dzieci ze zbioru bibliotecznego naszej szkoły. Była możliwość wypożyczenia książeczki do poczytania w domu.
W czasie sobotniego spotkania nie zabrakło oczywiście wspólnego śniadania, zajęć muzycznych z Panią Zuzą i  ćwiczeń na sali gimnastycznej.

Pozdrawiam i do zobaczenia!
Maria

Pszczółki
Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od łamigłówki na rozgrzewkę. Następnie przeszliśmy do sprawdzenia pracy domowej. Tylko dwoje dzieci przygotowało się do zajęć. Bardzo prosimy aby przypominać o odrobieniu pracy domowej, dzięki temu dzieci mogą utrwalić materiał przerobiony podczas zajęć.

Tym razem zajmowaliśmy się rzeczownikami. Dzieci układały zdania z wyrazami z pracy domowej.

Następnie przeczytaliśmy wiersz "Chory kotek" Stanisława Jachowicza. Dyskutowaliśmy o tym co się przydarzyło biednemu kotkowi i czemu zachorował. Wszystkie dzieci bardzo chętnie brały udział w dyskusji.

Po kolejnych zajęciach muzyki i przerwie na sali gimnastycznej kontynuowaliśmy omawianie rzeczowników. Tym razem na warsztat wzięliśmy POJAZDY. Wprowadziliśmy też cztery czasowniki: LATAĆ, PŁYWAĆ, IŚĆ, JECHAĆ.

W ramach pracy domowej prosimy o ułożenie zdań z każdym z poznanych czasowników.

Do zobaczenia!

Joanna i Jagoda

Wisła
Ostatnie zajęcia z grupą Wisły odbyły się wyłącznie w damskim gronie. Najpierw powtórzyłyśmy z dziewczynkami mapę fizyczną Polski. Musiały wskazać sąsiadów kraju, największe jego miasta, rzeki i szczyty, a także napisać na tablicy ich nazwy. Potem przyszedł czas na krzyżówkę. Każdy po kolei rozwiązywał jedno hasło. Hasła powiązane były ze wszystkimi tematami, z miesiącami, porami roku, zimą,itd. Następnie ćwiczyłyśmy czytanie na głos i ze zrozumieniem, czytając list z wakacji i odpowiadając na pytania typu prawda/fałsz. Po pierwszym śniadaniu poszłyśmy na sale gimnastyczną. Skakałyśmy na skakance, kręciłyśmy hula-hop i budowałyśmy dom z materacy. Po powrocie z sali przyszedł czas na zajęcia muzyczne z Zuzą. Dziewczynki musiały wyklaskać rytm z nut, które Zuza rysowała im na tablicy, a następnie same musiały wymyślić i zapisać na tablicy melodie, a także zagrać ją na wybranym przez siebie instrumencie. A wszystko na punkty, w ramach konkursu muzycznego, który będzie trwał pół roku. Po zajęciach muzycznych układałyśmy figury z origami.

Kasia

Muzyka

Na ostatnich zajęciach z muzyki został ogłoszony Konkurs Muzyczny. Każda z grup miała okazję zaprezentować wiedzę jaką już zdobyła na temat pierwszej konkurencji - rytmu. Grupa "Poziomek" bardzo uważnie przypomniała sobie instrumenty perkusyjne takie jak tamburyn, grzechotka oraz trójkąt. Dzieci z dużą uwagą powtarzały za mną rytmy na instrumentach, wszystkim poszło bardzo dobrze. Grupa "Krasnoludków" również bardzo dobrze się spisała podczas trwania konkurencji konkursowej, wszyscy na różnych instrumentach perkusyjnych grali, wymyślali rytmy. Bawiliśmy się w zabawę "Dyrygent" oraz na koniec zaśpiewaliśmy piosenkę "Kolorowe kredki" z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych. 
Grupa "Pszczółek" miała więcej zadań konkursowych, już trochę trudniejszych. Dzieci musiały wymyślić i napisać rytm, później go zaklaskać oraz wystukać na instrumencie. Każdy też musiał zmierzyć się z rytmami, dodatkowo wymyślonymi dla nich.
Grupa "Wisła" również nie miała łatwo, każda osoba musiała wymyślić rytm, napisać, zagrać, zaklaskać oraz zmierzyć się z rytmami przygotowanymi. 
Każda z grup aktywnie włączyła się w zabawę i z wielką chęcią w niej uczestniczyła.
Trzymam za wszystkich kciuki i życzę powodzenia!

Zuza

Komentarze

  1. To jeden z lepszych blogów na blogspocie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za tak miły komentarz. Przekażę go wszystkim nauczycielom Szkoły Polskiej w Barcelonie.

    Pozdrawiam serdecznie,

    Ewa Hojna

    OdpowiedzUsuń
  3. Masz dobre zdanie na różne tematy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?