Sprawozdanie z zajęć z 19 maja

Poziomki 
Ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym upłynęły nam w niemal już wakacyjnych nastrojach. Ponieważ sobotni poranek przywitał nas pięknym slońcem wykorzystaliśmy ten fakt spędzając czas na szkolnym boisku. Wykonaliśmy serię ćwiczeń gimnastycznych, bawiliśmy się w nasze ulubione zabawy i w podziale na dwie grupy zorganizowaliśmy małe zawody sportowe. Po takim wysiłku wyjątkowo smakowało nam szkolne śniadanie. Druga część zajęć upłynęła nam w bardziej pracowity sposób. Siedząc w kółeczku każdy opowiedział o swoich wakacyjnych planach i najfajniejszych wspomnieniach z minionych wakacji. Miło nam było usłyszeć, że wyjątkową popularnością cieszą się wakacje w Polsce i odwiedziny u mieszkających tam babci i dziadków. Omówiliśmy sobie także zasady bezpieczeństwa na wakacjach- każdy uczeń będzie pamiętał, aby nie oddalać się samemu od rodziców na plaży, nie wchodzić do wody jeśli w pobliżu nie ma kogoś dorosłego, używać kremu z filtrem i zawsze chronić głowę przed słońcem. Po wspólnej dyskusji przystąpiliśmy do wykonania prostych ćwiczeń graficznych i kolorowanek , których tematem było lato i jego uroki. Zajęcia zakończyliśmy wspólną zabawą. Do zobaczenia na uroczystym zakończeniu roku szkolnego!

Ania i Marzena


Krasnoludki

Ostatnie w bieżącym roku szkolnym  zajęcia  poświęciliśmy  obchodzeniu DNIA DZIECKA ( przypadającego zawsze 1 czerwca ) i dalszemu zapoznawaniu się z folklorem polskim. W zajęciach  uczestniczyła też pani Maryla, która uczyła dzieci polskich tańców ludowych.
Na początku spotkania  Krasnoludki otrzymały prezenciki - naklejki , które wykorzystały do wykonania bardzo ładnych i pomysłowych prac plastycznych o tematyce bajkowej. Następnie , po przerwie śniadaniowej przeszliśmy do omawiania głównego tematu zajęć. Po umiejscowieniu na mapie Polski omawianego regionu , obejrzeliśmy wygląd stroju świętokrzyskiego, wysłuchaliśmy kilku legend o Pacanowie mówiących o słynnym kuciu kóz oraz wspomnieliśmy o zabytkach Pacanowa ( kościele św. Marcina ).
Fragmenty z książki  pana K. Makuszyńskiego pt. " 120 przygód Koziołka Matołka " wprowadziły nas w bajkowy świat, ponieważ,  Pacanów,  swój wyjątkowy charakter posiada m.in. ze względu na  odwiedzanie tego miasta przez postacie bajkowe. Każdego roku dzieje się tu dużo bajkowych rzeczy. Jest to Europejska Stolica Bajek.  Zainteresowanych odsyłam do strony:  www.stolica-bajek.pl  oraz zapraszam do obejrzenia jednej z przygód  Koziołka Matołka. 


   Wszystkie mądre polskie kozy,
   - By je zliczyć nie mam siły!
   Na naradę się zebrały
   I rzecz taką ustaliły:

   " W sławnym mieście Pacanowie,
    Tacy sprytni są kowale,
    Że umieją podkuć kozy,
    By chodziły w pełnej chwale.

    Przeto koza albo kozioł,
    Jakaś bardzo mądra głowa,
    Aby podkuć się na próbę,
    Musi pójść do Pacanowa.

    A gdy wróci ten wędrowiec,
    Już podkuty, ale zdrowy,
    Wszystkie kozy się dowiedzą,
    Czy to dobrze mieć podkowy".

    " Kto ten dzielny? Kto się zgłasza?"
    " Ja"- zakrzyknął w głos Koziołek.
     Miał maleńką, piękną bródkę,
     A wołano nań: Matołek.

     Czule żegnał go ród kozi,
     Mama i sędziwy tata,
     A Matołek wziął tobołek
     I wędruje na skraj świata.

     Kiedy znalazł się na drodze,
     Po raz pierwszy na wolności,
     Skoczył w górę nasz Koziołek,
     Aby rozprostować kości.

     Nagle ujrzał dwa zające,
     Więc zapytał: - ¨ Proszę panów,
     Może mi panowie wskażą,
     Gdzie to miasto jest PACANÓW?"

    Pozdrawiam i zapraszam  na uroczystość zakończenia roku szkolnego
    Maria                    

 Pszczółki


Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od logicznej łamigłówki i labiryntu.

Następnie porozmawialiśmy sobie na temat naszych własnych cech i przymiotników, które nas określają. Wszystkie słowa wypisywaliśmy na tablicy, razem przeczytaliśmy. Kolejną rzeczą było wymyślanie do nich przeciwieństw oraz form w obu rodzajach (żeńskim i męskim).

Po przerwie śniadaniowej udaliśmy się na salę gimnastyczną

Po integracyjnych zabaw udaliśmy się do sali, aby powrócić do naszego projektu. Omówiliśmy utwór Janiny Porazińskiej pt.: "Szewczyk Dratewka". Wytłumaczyliśmy sobie trudne wyrazy i stworzyliśmy pracę plastyczną do omówionego tekstu.

Następnie rozwiązaliśmy rebus pt. "Tak było latem", gdzie po wpisaniu wyrazów w miejsce rysunków, powstał "wakacyjny" wiersz.

Na sam koniec wysłuchaliśmy wiersza Janiny Porazińskiej pt."Dorotka".

Pozdrawiamy,
Joanna i Jagoda

  
Wisła

Na ostatnich zajęciach postanowiliśmy wybiec już nieco w przyszłość i zaplanować wakacje. Po nieco poetyckim wstępie rozpoczęliśmy interesującą przygodę. Nasza wyprawa miała niezwykły charakter nie tylko ze względu na osadzenie jej w przyszłości, ale także ze względu na jej charakter fantastyczny. A może raczej fantazyjny.

Każdy z nas nawiązując do swoich najmilszych wspomnień, najskrytszych marzeń oraz najśmielszych fantazji, stworzył projekt idealnych wakacji. Każdy też miał okazję zareklamować swoją ofertę innym, starając się zarazić kolegów swoją pasją.


Do zobaczenia za tydzień, w całkowicie już realnie wakacyjne scenerii!

Diana i Karolina 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?