Sprawozdanie z zajęć z 9 kwietnia

Poziomki

Ostatnie zajęcia (9 kwietnia) rozpoczęliśmy jak zwykle od powitania każdego dziecka piosenką, wyśpiewując jego imię. Piosenka ta jest bardzo lubiana i już na stałe wpisała się w scenariusz naszych zajęć.

Następnie dzieci wysłuchały bajki o zającu, który wybrał się na wiosenny spacer i znalazł leżącą w trawie pisankę. A ponieważ nie wiedział czym jest znaleziony, tajemniczy przedmiot, prosił o pomoc różne zwierzęta domowe. Wszystkie dzieci bardzo zainteresowały się problemem zająca i podpowiadały mu nazwy napotkanych zwierząt.

Po bajce przyszedł czas na piosenkę, także o zającu.

Na kubeczku z porcelany
mieszka zając malowany.
Kiedy tylko się poruszy
to w herbacie moczy uszy.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.

Siedzi zając na kubeczku,
lewą nogę moczy w mleczku.
Ale mleczko nie dla niego
on by wolał coś innego.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.

Wytarł zając mokre uszy,
zrobił cztery wielkie susy.
Usiadł w lesie na polanie
co ja teraz powiem mamie?
Co ja teraz powiem? Co? No co?


Po zabawie do piosenki dzieci wykonały zające, które będą trzymały wielkanocną pisankę. Podczas przygotowywania elementów wyklejanki powtórzyliśmy nazwy części twarzy; oczy, nos, buzia, uszy, policzki, po czym zostały one domalowane na pyszczku zajączka.

Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie bawiliśmy się zabawkami dostępnymi w naszej sali. Podczas tych zabaw:

- powtórzyliśmy nazwy owoców i warzyw, które zostały potem posegregowane pod względem kolorów,

- utrwaliliśmy nazwy zwierząt domowych i dzikich, wykorzystując do tego figurki,

- w czasie zabaw lalkami i ich przebierania powtórzyliśmy nazwy części garderoby.

Nasze spotkanie zakończyło się rozwiązywaniem zagadek matematycznych z wykorzystaniem gier logicznych. Dzieci głośno przeliczały elementy i wyszukiwały do tego odpowiednią cyfrę. Zadanie było wykonane, gdy odpowiednie części układanki zostały ze sobą połączone. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym trudnym ćwiczeniem.


Zadanie domowe:

- Wykonanie pisanki dla zajączka, którego robiliśmy na zajęciach,

- Głośne przeliczanie wraz z dzieckiem, np. do dziesięciu lub w zakresie możliwości dziecka.


Zapraszamy na kolejne zajęcia, na których będziemy realizować temat „Moja Rodzina”.

Bardzo prosimy, aby dzieci przyniosły na to spotkanie zdjęcia członków swojej Rodziny.


Pozdrawiamy serdecznie,

Magdalena Pacześniak, Ula Cur, Basia Starczewska

Krasnoludki


W nieco pomniejszonym składzie uczniowskim kontynuowaliśmy temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z zapowiedzią na poprzednich zajęciach zajęliśmy się analizowaniem treści wiersza M.Terlikowskiej " O czym mówią pisanki". Wypowiedzi dzieci wspomagane były pytaniami pani Ani, która prowadziła część sobotniego spotkania.
Następnie motywy świąteczne ( dzieci wybierały głównie zajączka) próbowaliśmy wzbogacić dodatkowymi elementami wiosennymi takimi jak: kwiatki, słońce, bazie, zielone gałązki. Wyszły nam bardzo ładne prace plastyczne, które umieściliśmy na ścianie. Każde dziecko opowiedziało, co przedstawia jego praca. Była to doskonała okazja do ćwiczenia polskiej mowy. Po przerwie śniadaniowej i zabawach z chustą animacyjną i piłkami na tarasie szkolnym, powróciliśmy do sali aby zrelaksowani zająć się historią. Pani Ania opowiedziała uczniom o rycerzach i słynnym Zawiszy Czarnym. Temat ten wzbudził szczególne zainteresowanie u chłopców, chociaż i dziewczynki wiele wiedziały o cnotach rycerskich. Oto przypomnienie omawianego zagadnienia.

Fragment książki: Joanna i Jarosław Szarkowie „Elementarz małego Polaka”

Jak na Zawiszy... czyli o polskich rycerzach

Rycerze byli to najdzielniejsi wojownicy. Składali władcy przysięgę wierności i stawali na każde jego wezwanie. To oni bronili kraju przed wrogami. Rycerze postępowali zgodnie z kodeksem rycerskim, którego najważniejszą wartością był honor.
Żeby zostać rycerzem, trzeba było przejść długą drogę. Kiedy chłopiec skończył siedem lat, jego wychowaniem zajmował się głównie ojciec. Odtąd przyszły rycerz musiał dużo ćwiczyć. Uczył się władać mieczem, najpierw drewnianym, jeździć konno, pływać. Po kilku latach zostawał giermkiem, czyli pomocnikiem rycerza. Towarzyszył mu w wyprawach zbrojnych, turniejach i polowaniach. Gdy opanował sztukę walki mieczem i kopią, mógł zostać pasowany na rycerza. Przez całą noc przygotowywał się do tej ceremonii, modląc się w kaplicy. Następnego dnia po mszy świętej klękał przed księciem, który uderzając go mieczem po ramieniu, pasował na rycerza. Nowy rycerz dostawał pas, miecz i ostrogi.
(…). Zawisza Czarny jest najbardziej znanym polskim rycerzem. Wziął udział w sześciu wojnach i czterech bitwach. Walczył między innymi w największej bitwie średniowiecza pod Grunwaldem w służbie króla Władysława Jagiełły. Sławę najdzielniejszego z dzielnych przyniosły mu także turnieje, w których nigdy nie został pokonany. Zwyciężył każdego rycerza, który wyzwał go na pojedynek. Zawisza zawsze przestrzegał zasad kodeksu rycerskiego. Nigdy nie skłamał i w każdej sytuacji dotrzymywał słowa, dlatego do dzisiaj
mówimy „polegać na kimś jak na Zawiszy", to znaczy nie zawieść się na kimś. Zawisza był nazywany Czarnym nie dlatego, że nosił czarną zbroję, bo takich w ogóle nie było, ale dlatego, że miał czarne włosy i smagłą (opaloną) twarz. (…)

Kodeks rycerski
1. Rycerz zawsze jest honorowy.
2. Rycerz zawsze mówi prawdę i dotrzymuje danego słowa.
3. Rycerz zawsze postępuje uczciwie.
4. Rycerz jest szlachetny.
5. Rycerz jest lojalny i uprzejmy
6. Rycerz broni słabszych i pomaga potrzebującym.
7. Rycerz nigdy nie atakuje bezbronnego i słabszego.
8. Rycerz wykazuje się hartem ducha - cierpi bez skargi.
9. Rycerz nie okazuje trwogi.
10. Rycerz broni wiary chrześcijańskiej i Kościoła.

Kolejnym tematem poruszonym podczas ostatnich zajęć był stół świąteczny. Dzieci dzieliły się swoimi opiniami na temat wyglądu odświętnego stołu. Krasnoludki podzielone na trzy zespoły starały się prawidłowo rozłożyć sztućce ( nóż, widelec, dużą łyżkę, małą łyżeczkę), kubek, talerzyk i serwetki na ławce. Największy problem był ze sztućcami. Braki te z pewnością będą wyrównane podczas zbliżających się świąt i spotkań rodzinnych . Na koniec spotkania uczniowie otrzymali majowy numer czasopisma "MIŚ".
PRACA DOMOWA ZOSTAŁA ZADANA WŁAŚNIE Z TEGO CZASOPISMA.
Pozdrawiamy i zapraszamy na kolejne, już majowe zajęcia.
Maria i Anna

UWAGA DRODZY RODZICE!

7. MAJA W GRUPIE KRASNOLUDKÓW ZAJĘCIA BĘDĄ MIAŁY CHARAKTER OTWARTY. Jest to jedna z ważniejszych form współpracy z rodzicami. Zajęcia takie dają rodzicom możliwość obserwowania dziecka w trakcie pracy z całą grupą.
GORĄCO ZAPRASZAMY RODZICÓW DO UCZESTNICTWA W PIERWSZEJ CZĘŚCI SOBOTNIEGO SPOTKANIA TJ. OD GODZ. 10.00 DO 11.30. TEMATEM NADRZĘDNYM ZAJĘĆ BĘDZIE : NAUKA CZYTANIA I PISANIA/METODY. Do zaprezentowania różnych metod posłuży nam kolorowa majowa łąka.
MARIA I ANNA

Pszczółki

Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od rozwiązywania zadań z podręcznika „Smyk czyta w mig”. Wszystkie Pszczółki uporały się z nimi w mig, więc po rozwiązaniu zadań zrobiliśmy mały quiz z informacji z ostatniego roku. Okazało się, że najważniejsze informacje z geografii i kultury polskiej utkwiły nam na dobre w głowach. Rozwiązując wiosenną krzyżówkę udało nam się poznać kilka nowych słów. Ze względu na fakt, że Święta Wielkanocne tuż, tuż omówiliśmy wszystkim dobrze znane tradycje i symbole wielkanocne. Następnie, jak zwykle udaliśmy się na sale gimnastyczną aby się trochę rozruszać.

Po powrocie zabraliśmy się do pracy nad kartkami świątecznymi metodą dowolną, więc efekt był przekolorowy!

Diana

Wisła


Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od krótkich rebusów, aby następnie przejść do zasad pisowni słówek z cząstką "bym". Rozwiązaliśmy kilka ćwiczeń.

Kolejną rzeczą było zapoznanie się z tym, kim byli Krzyżacy, Tatarzy oraz Gall Anonim. Wysłuchaliśmy opowiadań dla dzieci i po każdym z nich opowiadaliśmy własnymi słowami czego się dowiedzieliśmy, a następnie odpowiadaliśmy na zadane do tekstu szczegółowe pytania.

Po tej dużej dawce historii wybraliśmy się na salę gimnastyczną razem z "Pszczółkami", aby nieco się zintegrować.

Na sam koniec zajęć postanowiliśmy wspólnie zrobić kartki wielkanocne, każdy własną. Tak więc w ruch poszły nożyczki, kolorowe papiery, włóczki, klej, tasiemki i wiele innych rzeczy, materiały, bibuła. Na sam koniec wspólnie obejrzeliśmy nasze dokonania robiąc małą wystawę.

Pozdrawiam,
Joanna

Praca domowa:
1. Wyszukaj informacje i opisz własnymi słowami kim byli: Krzyżacy, Tatarzy, Gall Anonim (kilka zdań). Przygotuj samodzielną odpowiedź ustną.
2. Jak piszemy wyrazy z cząstką "-bym". Napisz 3 zdania z "bym".
3. Podaj 3 rodzaje potraw, które można znaleźć na wielkanocnym stole.
4. Czego dotyczą Święta Wielkanocne?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?