Polecamy: „Trzy Kobiety”, Stefana Majchrowskiego

Mądrość przychodzi z czasem... 
„Trzy Kobiety” to baśń murzyńska napisana przez Stefana Majchrowskiego. Historia chłopca o imieniu Saiba, mieszkańca Afryki, nie jest klasyczną bajką i lekturą przeznaczoną wyłącznie dla dzieci. Przyjmując formę przypowieści książka opowiada jak Saiba wkracza w dorosłość, uczy się polować oraz poszukuje idealnej żony. Dotychczas chłopiec był niewidomy oraz nie chodził. Nie mógł przez to uczestniczyć w życiu plemienia, nie bawił się z innymi dziećmi, nie mógł pomóc mamie w domu. Wszelkie przygody przeżywał jedynie w świecie swojej wyobraźni. Jednak dzięki wrodzonemu rozsądkowi oraz sprytowi udało mu się odzyskać wzrok oraz postawić pierwsze kroki. Podjął mądrą decyzję, znalazł rozwiązanie korzystne nie tylko dla siebie, co pokazuje jak ważna jest postawa empatyczna. 
Będąc już sprawnym młodym mężczyzną Saiba stopniowo
przyswaja sztukę łowiectwa, jednocześnie spotykając na swojej drodze trzy różne kobiety, które gotowy jest poślubić. Jednak nie każda z nich okazuje się być odpowiednią kandydatką na żonę. Te sytuacje, jak również fragment wieńczący opowieść ukazują pewne cechy człowieka poprzez utożsamienie go ze zwierzętami. Opowieść o losach Saiby pokazuje jak ważna w naszym życiu jest cierpliwość, uczy, że wraz z upływem czasu stajemy się mądrzejsi. Podkreśla również istotę takich wartości jak rodzinne więzi, miłość oraz wsparcie bliskich. Decyzje podejmowane przez Saibę były podyktowane brakiem cierpliwości, spontaniczne dlatego też nie przynosiły korzystnych skutków. Wszelkie rady jego mamy, jej uwagi oraz podejrzenia były słuszne i dowodziły, że dojrzałość oraz mądrość życiowa są atrybutem dorosłych. Dzięki mamie Saiba zauważał swoje błędy i miał możliwość wyciągać z nich wnioski. Na koniec opowiadania padają również bardzo smutne, jednak prawdziwe słowa, które idealnie wpisują się w dzisiejszą rzeczywistość: „W dzisiejszych czasach można zostać królem w ciągu paru godzin. Bo wiadomo, co dziś dzieje się na świecie... Nie potrzeba mądrości, żeby zyskać godność... Wystarczy ryknąć głośno... Wystarczy trochę sprytu”. Z jednej strony jest to słuszna uwaga, która może zmotywować do podejmowania działań, walki o spełnianie marzeń, jednak jednocześnie może sugerować, że niezależnie od naszych rzeczywistych umiejętności możemy osiągnąć sukces, jeżeli tylko odpowiednio się o to postaramy i go wywalczymy, nie zważając na użyte środki. To bardzo kontrowersyjne założenie, którego słuszność trudno rozstrzygnąć jednoznacznie. Myślę, że może być początkiem mądrej dyskusji rodziców z dziećmi. 
Polecam to krótkie opowiadanie odrobinę starszym dzieciom jak również dorosłym. Myślę, że trochę magii, afrykańskich wierzeń oraz czarów przypadnie Państwu do gustu. Każdy z nas powinien czasami, chociaż na chwilę, oderwać się od rzeczywistości. W tym wypadku, udając się w podróż do magicznego świata Saiby wynosimy cenną, życiową lekcję, przydatną na co dzień. 

Natalia Gomólińska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?