Polcemay: „Co jest najważniejsze w kłótni?”, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel

Czy kiedykolwiek byliście w sytuacji, w której musieliście pogodzić dwoje kłócących się przedszkolaków? Zwykle powód takiej kłótni jest kompletnie błahy, aż masz ochotę opowiedzieć to znajomym jako anegdotę. Dla dzieci jednak jest to wyciskająca łzy z oczu tragedia nawet jeśli chodzi tylko o to jaki kształt ma mieć lepiony wspólnie ludzik z plasteliny. 
Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest autorką sześciu niewielkich książeczek dla dzieci z Serii z Plastelinkiem. Każda z nich „porusza ważne problemy wychowawcze, o których warto porozmawiać”. Pierwsza z nich, po której sięgnięcie będę Was dziś zachęcać to „Co jest najważniejsze w kłótni?” Wiecie jaka jest odpowiedź na to pytanie? Żeby wiedzieć jak się pogodzić! – do takich wniosków dochodzą rezolutne książkowe przedszkolaki, które zaczynają dzień w wyjątkowo psotliwych nastrojach. Robią niesamowity bałagan w łazience, potem lepią kulki z kanapek z pasztetem, a następnie nie mogą się zgodzić, czy plastelina ma przybrać kształt potwora czy księżniczki. I się zaczyna! Dawni przyjaciele stają się zawziętymi wrogami, krzyczą i przezywają. Negatywne emocje opanowują przedszkolaków i nawet niezadowolona mina pani nie może nic wskórać. Na szczęście kłótnia się kończy, kiedy efektem zabawy plastycznej okazuje się niezbyt ładny, ale gadający Plastelinek, który kompletnie nie potrafi się kłócić. To dzięki niemu dzieci odkrywają, że każda kłótnia może skończyć się kompromisem, a słowo „przepraszam” wywołuje falę pozytywnych uczuć w obu stronach konfliktu. Taka oczywista prawda, a tak wielu dorosłym odkrycie jej sprawia problem! 
Warto mieć na własnej półeczce Co jest najważniejsze w kłótni? I sięgnąć po nią w odpowiednim momencie. Można też zapobiegać kłótniom i przeczytać ją swojemu przedszkolakowi, któregoś wieczoru. Dzięki bardzo prostemu językowi książeczki i nieskomplikowanej historii, która wspaniale naśladuje realny problem dzieci, nasi najmłodsi na pewno się w niej odnajdą. Warto przedyskutować z nimi problem po lekturze, może okaże się, że odnajdą w pamięci podobne doświadczenia i będą chcieli się nimi z Wami podzielić. 

Paulina Lipiec

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?