„Wojna o biały fartuch” i „Rodzeństwo starsze i młodsze, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel

Tym razem chciałam polecić książeczki z „Serii z Pastelinkiem”. Cała seria zawiera ich sześć, dziś zachęcam do zapoznania się z: „Wojna o biały fartuch” a także: „Rodzeństwo starsze i młodsze”. 
Książeczki te poruszają tematy problemów wychowawczych, o których warto rozmawiać w domu i w przedszkolu. Dzięki „lekkiemu” tekstowi Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i wesołym ilustracjom Joanny Jung opowiadania te nabierają życia. Mówią o rzeczach ważnych, ale dzięki humorowi łatwiej obrazują problemy w nich przedstawione. 

W „Wojnie o biały fartuch” poznajemy Julka, Marcela, Cecylkę, Zuzię, Laurę, Filipa, , Felicję i ich panią wychowawczynię, która próbuje wyjaśnić wszystkim, dlaczego nie należy się bić. Opowiadanie to dotyczy właśnie zapobiegania siłowego rozwiązywania problemów. Dzieci w przedszkolu uwielbiają czas wolny, w związku z tym postanowiły zorganizować zabawę w dentystę, jednak jak to zwykle bywa, ile osób tyle pomysłów. Julek wolał być pacjentem, Marcel wolał bawić się w weterynarza, Filip chciał robić operacją, a Felicja nie chciała być dentystką. Z takiej rozbieżności zdań już tylko krok do sprzeczki albo bijatyki. Jednak właśnie od tego jest pani przedszkolanka, aby wytłumaczyć dzieciom jak należy postępować. Mogę zdradzić, iż jej się udało, ale jakich sposobów użyła i jakimi argumentami przekonała dzieci – o tym musicie poczytać dzieciom sami. 
Kolejna książeczka czyli: „ Rodzeństwo starsze i młodsze” dotyczy, jak wskazuje sam tytuł relacji pomiędzy starszym i młodszym rodzeństwem. W tym opowiadaniu każde z przedstawionych wyżej dzieci ma indywidualne podejście do rodzeństwa lub jego braku. I tak Cecylka nie ma rodzeństwa, a bardzo by chciała, Laura ma starszego barta, ale wcale go nie chce, Zuzia choć o to nie prosiła ma starszą siostrę i młodszego brata, Julek wstydzi się przed wszystkimi narzekającymi przyznać, że ma fajnego brata, Marcel ma młodszą siostrę, ale nie wie po co, Filip wie, że niebawem będzie miał rodzeństwo, nie wiadomo czy chłopca, czy dziewczynkę i sam nie wie co ma o tym myśleć. W tym opowiadaniu pojawiają się również nowe postaci – Tytus – starszy brat Laury, który lubi nią rządzić i Amelka – młodsza siostra Marcela. Jak widzimy relacje są bardzo rozbieżne, jednak jak to często bywa: „kto się czubi, ten się lubi” dlatego choć dzieci narzekają na swoje rodzeństwo, tak naprawdę bardzo się kochają. Najważniejsze to dojście do porozumienia, kompromisu i mówienie o swoich problemach. Jak poznane dzieci rozmawiają i rozwiązują problemy wspólnego życia z rodzeństwem w rodzinie? O tym dowiecie się z dalszego ciągu książeczki. Książeczki „Serii z Plastelinkiem” są wsparciem dla rodziców i nauczycieli, którzy borykają się z problemami wychowawczymi, a dla dzieci wspaniałą lekturą, która wyjaśnia wiele spraw i wytłumaczy co należy, a czego nie, a przede wszystkim, że wszystkie problemy można rozwiązać. Zachęcam. 

Kamila Ocimek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?