Sprawozdanie z zajęć z 26 kwietnia

Poziomki 

Na ostatnich zajęciach w grupie Poziomek tematem przewodnim była Łąka i wszelkie małe stworzenia, które na niej żyją. Na samym początku zajęć kolorowaliśmy i samodzielnie wycinaliśmy kwiatki i owady, które później znalazły swoje miejsce na łące - klasowej tablicy. Następnie wykonywaliśmy projekt manualny – rolki papieru obklejaliśmy kolorowymi paskami i dekorowaliśmy rozłożyste kolorowe skrzydła. Obie części skleiliśmy razem by utworzyć piękne kolorowe motyle. Po wspólnym uprzątnięciu sali zjedliśmy drugie śniadanie i poszliśmy na salę gimnastyczną. Tam trochę się 'wyszaleliśmy' - w programie była nauka kręcenia kołem hula-hop, skoki przez przeszkody i zdobywanie zaczarowanej wyspy! Po powrocie do sali nastąpiła chwila ciszy - wszyscy usiedliśmy na chuście by posłuchać bajki o dwójce przyjaciół - dżdżownicy i kijance, które ku naszemu wielkiemu zdziwieniu zamieniły się w motylka i żabę! Kasia i Iga

Tęcza

Nasz wspólny czas rozpoczęliśmy od powitania wszystkich po świątecznej przerwie. Była to okazja do spontanicznych i entuzjastycznych wypowiedzi na temat tego, gdzie, z kim i w jaki sposób spędziliśmy Święta Wielkanocne oraz scharakteryzowania różnych zwyczajów świątecznych z naszych rodzinnych domów. Wspólne przebywanie i rozmowy w języku polskim podczas  spotkań świątecznych zaowocowały znacznym powiększeniem zasobu słówek polskich. Na uwagę zasługuje również poprawa wymowy  u niektórych dzieci. To nas bardzo cieszy.
Następnie przypomnieliśmy sobie, jak nazywa się miesiąc, w którym teraz się znajdujemy i umieściliśmy go na linii czasu. Inspirując się ilustracjami wiosennych krajobrazów scharakteryzowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie w miesiącu kwietniu oraz wyjaśniliśmy znaczenie przysłowia ¨Kwiecień plecień, bo przeplata. Trochę zimy, trochę lata.” Zapoznaliśmy się również z innymi przysłowiami polskimi i hiszpańskimi dotyczącymi kwietnia.
Kolejnym punktem zajęć był krótki film edukacyjny dla dzieci pt.”Meme i przysłowia” wyjaśniający znaczenia zdania „Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni”.
Zjedliśmy śniadanie i wykonaliśmy rysunki ilustrujące dowolnie wybrane przysłowie. Najładniejszą prace  zamieścimy oczywiście w Kalendarzu 2015. Dzieci wykazały się tutaj dużą kreatywnością. Po skończeniu pracy plastycznej poszliśmy pobawić się na salę gimnastyczna.
W dalszej części naszego spotkania pani Marysia opowiedziała nam o Konstytucji 3 Maja, której  święto niedługo będziemy obchodzić. Dzieci z papieru kolorowego wykonały flagi Polski. Symbole narodowe Polski  są już bardzo dobrze dzieciom znane. Po patriotyczno-historycznych treściach  przyszedł czas na  zabawy językiem polskim. Z liter wyrazu KONSTYTUCJA  dzieci miały za zadanie utworzyć jak największą ilość nowych słów, które zapisywaliśmy na kartkach i tablicy. I tak np. powstały wyrazy: ona, ty, nos, tata, Tytus, Anna itd. Następnie przeczytaliśmy fragment z książki "Niesforny alfabet”. Na zakończenie zajęć dzieci pomogły w uporządkowaniu sali. Rozeszliśmy się do domów życząc sobie dobrego tygodnia.
Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia na kolejnych, już majowych zajęciach.
Monika i Maria
Jarzębina
Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy wspominając minione święta.
Dzieci opowiadały, które z nich były w Polsce i które świętowały Śmigus Dyngus polewając się wodą.

Następnie wspólnie przeczytaliśmy tekst "Toruńskie pierniki". Po czym dzieci, pracując w grupach, odpowiedziały na pytania do tekstu.
Poznaliśmy też słynnego Polaka związanego z Toruniem: Mikołaja Kopernika. Aby wyjaśnić dzieciom co takiego ważnego odkrył ten słynny uczony przeczytaliśmy wiersz Wandy Chotomskiej "Dzieci stawiają pomnik":

Co Kopernik robił? Wiecie?
- On coś odkrył pierwszy w świecie...
- Mnie obiło się o uszy,
że Kopernik Ziemię ruszył.
- Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię,
polskie wydało go plemię.
- Wstrzymał Słońce? Co to znaczy?
- Ja wam mogę wytłumaczyć!-
- Tata mówił, że przed laty
ludzie się nie znali na tym
i nie wiedział nikt z uczonych,
jak ten świat jest urządzony
"Słońce krąży wokół Ziemi" -
powtarzali ci uczeni
i pojęcia żaden nie miał,
że to właśnie krąży Ziemia.
Krąży, krąży i bez końca
kręci się dokoła Słońca!
To Kopernik odkrył pierwszy
i stąd właśnie jest ten wierszyk:.
"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię,
polskie wydało go plemię"

Kolejnym punktem zajęć była pisownia wyrazów z: ć, ś, ń, ź.
Ponieważ dzieci poznały wcześniej pisownię wyrazów z ci, si zi zrobiliśmy ćwiczenie polegające na wstawieniu odpowiednich liter do wyrazów: świat, ziemia, siano itp.
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace na konkurs: "Zwyczaje i tradycje polskie".
Przypominam aby dzieci przynosiły ze sobą zeszyty, wiele z nich tłumaczy się, że wychodząc do szkoły zapomniało zeszytu.

Pozdrawiam,
Anna Lintner



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?