Sprawozdanie z zajęć z 12 stycznia

Poziomki

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od spotkania z muzyką. Razem z Panią Zuzą poznaliśmy nowe nazwy instrumentów muzycznych oraz wspólnie bawiliśmy się w rozpoznawanie dźwięków na podstawie prezentowanych fragmentów muzyki klasycznej. Na moment przenieśliśmy się też myślami do minionych Świąt Bożego Narodzenia wspominając piękne chwile z bliskimi, zapach choinki, świąteczne przysmaki oraz nasze spotkania ze Świętym Mikołajem. Następnie przeszliśmy do właściwego tematu zajęć poświęconego szczególnym w życiu każdego dziecka osobom- naszym Babciom i Dziadkom. Dowiedzieliśmy się, że w styczniu nasze Babcie i Dziadkowie obchodzą swoje Święto i z tej okazji postanowiliśmy przygotować im piękne laurki. Niektóre dzieci nie tylko własnoręcznie podpisały swoje prace, ale także umieściły na kartkach samodzielnie wypisane życzenia! Wspólnej pracy towarzyszyły rozmowy na temat naszych - polskich i hiszpańskich babć i dziadków, tego jak mają na imię, gdzie mieszkają i w jaki sposób lubimy spędzać z nimi czas. Trzeba przyznać, że była to momentami bardzo wzruszająca pogawędka.
Nie zabrakło oczywiście podczas naszego spotkania wspólnych zabaw w grupie, przerwy na śniadanie oraz ćwiczeń ruchowych.

Dziękujemy i do zobaczenia za 2 tygodnie!
Ania i Kasia

Krasnoludki

Nasze pierwsze poświąteczne zajęcia przebiegały w bardzo licznym gronie. Frekwencja była 100-procentowa!!!  Ponadto przywitaliśmy nowego kolegę - Radka. Mamy nadzieje, ze Radek będzie czuł się wśród nas bardzo dobrze.
W radosnej atmosferze  wypominaliśmy Święta Bożego Narodzenia  oraz  Święto Trzech Króli ( w Hiszpanii tego dnia dzieci otrzymują prezenty). Wspomnienia uwieczniliśmy  w pracach plastycznych.
Następnie stwierdziliśmy, ze mamy już  12 dzień Nowego Roku 2013. Była to okazja do przypomnienia nazw pór roku ( zima, wiosna, lato, jesień) oraz wszystkich dwunastu miesięcy ( styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień).
Wymówiliśmy każdy wyraz bardzo starannie i zapoznawaliśmy się z jego zapisem. Niektóre dzieci bez problemu odczytywały nazwy miesięcy. Brawo!!!
Tego dnia nie zabrakło tez zajęć muzycznych z Panią Zuzą, przerwy śniadaniowej i ruchowych zabaw integracyjnych z pozostałymi grupami na sali gimnastycznej.
Pod koniec naszego spotkania porozmawialiśmy jeszcze o zbliżających się dwóch bardzo ważnych rodzinnych świętach, a mianowicie: DNIU BABCI  - 21 stycznia i DNIU DZIADKA - 22 stycznia.
A oto wypowiedzi Krasnoludków , co można z babcią robić...( cytuję dosłownie)
Z babcią można
- gotować ryż ( Zuzanna,Adrian)
- zagrać w grę ( Zuzanna)
- spacerować ( Emma)
- iść kupować ( Zuzanna)
- jeździć na łyżwach ( Mila)
- siedzieć w domu i oglądać telewizję ( Zuzanna)
- oglądać bajkę ( Radek)
- kupować zabawki ( Nicolau)
- bawić się śniegiem ( Natalia )
- robić bałwana ( Zuzanna)
- spacerować ( Quim)
Analiza wierszy przywołała u dzieci szereg najczulszych wspomnień związanych z dziadkami i babciami. 
  Nasza Babcia                                                   
  Oto Babcia.

  Z uśmiechem na twarzy.
  Z torba pełną jabłek i warzyw.
  No i zaraz wszystko się odmienia:
  W domu robi się jaśniej, weselej,
  jakby Babcia przyniosła niedzielę
  z odrobiną Bożego Narodzenia.
  Z Babcią - wszystko jest pyszną zabawą:
  szczotka tańczy
  raz w lewo, raz w prawo,
  jakby szczotka tańczyła walczyka.
  A odkurzacz, choć trochę uparty,
  nie pozwala dziś sobie na żarty,
  tylko kurz posłusznie połyka.
  W kuchni pachnie wesoło rosołem,
  a my zaraz siądziemy za stołem -
  i będziemy jeść rosół i śmiać się.
  Wszystko milsze jest, lepsze, ciekawsze,
  kiedy w domu ma się  - na zawsze
  taką dobrą, najukochańszą Babcię.
                    ( Maria Terlikowska )

                     Dzień Dziadka
  Zimowy, srebrny
  Dzień Dziadka,

  nie zna piosenki skowronka,
  wiosennego słonka,
  zapachu polnego kwiatka.
  Dlatego my
  z Dnia Dziadka
  pożyczymy kilka godzin,
  żeby wiosna, na łące
  Godziny Dziadka obchodzić!
  Obejdziemy dokoła bratka,
  macierzanki, mięty, rumianka...
  A dzisiaj ucałujmy dziadka
  i przewieźmy, choć kawałek ,
  na sankach!
             ( Barbara Lewandowska)


  Do zobaczenia na kolejnych zajęciach.

  Maria

Pszczółki

Pierwsze w tym roku zajęcia rozpoczęliśmy zabawą na powitanie. Dzieci w których imieniu pojawiała się wymieniona literka miały za zadanie szybko zamienić się miejscami. Po tej rozgrzewce rozwiązywaliśmy ćwiczenia słowne. Omówiliśmy znaczenie wyrazów: las, sęp, ślimak, miś, mrówka, kos, wyjaśniając trudne litery. Tematem przewodnim zajęć był termin SZCZĘŚCIE. Dzieci miały za zadanie opowiedzieć czym jest szczęście dla nich. Czym może być szczęście dla innych. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w dyskusji. Kolejne zadanie było pisemne, wszyscy dzielnie je wykonali.
Odbyła się również lekcja muzyki oraz zajęcia na sali gimnastycznej. 

W ramach pracy domowej prosimy aby dzieci przeprowadziły wywiad z jednym z domowników bądź kolegą lub koleżanką ze szkoły pytajæc o to Czym jest szczęście dla nich?

Na kolejną lekcję muzyki prosimy aby dzieci, które mają w domu jakieś instrumenty przyniosły je do szkoły.

Do zobaczenia!
Jagoda i Joanna

Wisła

Ostatnie sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od luźnej rozmowy na temat Świąt.  Każdy uczeń opowiedział o tradycjach świątecznych jakie celebruje w domu oraz o prezentach jakie otrzymał. Po tej krótkiej rozgrzewce językowej przeszliśmy do głównego tematu lekcji, czyli „Zima w Polsce”. Na początek wymieniliśmy różnice między zimą w Polsce a zimą w Hiszpanii. Po obejrzeniu serii zdjęć  przedstawiającej zimowe krajobrazy Polski,  staraliśmy się opisać zimę w Polsce.  W tym celu szukaliśmy nowych przymiotników, kolokacji np. mróz szczypie, śnieg sypie, lód skrzypi itp. Następnie przeszliśmy do projektowania zimowej odzieży. Każdy uczeń miał za zadanie ubrać ciepło namalowaną przez siebie postać i podpisać poszczególne części garderoby.  Po zaprezentowaniu na forum klasy rysunków nastąpiła przerwa śniadaniowa.  W drugiej części zajęć zajęliśmy się geografią Polski. Dzieci korzystając z atlasów geograficznych miały za zadanie znaleźć pasma górskie w Polsce, nanieść ich nazwy na swoją mapę oraz znaleźć najwyższe szczyty w Polsce. Po wykonaniu wszystkich zadań z mapą udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie trenowaliśmy celność przy pomocy śnieżek zrobionych z papieru oraz rywalizowaliśmy w wyścigach rzędów.  Na ostatnią część zajęć przyszła pani Zuza, która poprowadziła zajęcia z muzyki. Lekcje skończyliśmy śpiewająco w rytm piosenki „Zima, zima, zima”.

Zadanie domowe
Dzieci powinny nauczyć się tekstu piosenki na pamięć, ponieważ za dwa tygodnie będziemy ją śpiewać przy akompaniamencie muzycznym. Do zobaczenia!

Zima, zima, zima- piosenka
Zima, zima, zima - pada, pada śnieg
Jadę, jadę w świat sankami
Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......

Jaka pyszna sanna - parska raźno koń
Śnieg rozbija kopytkami
Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......

Zasypane pola - w śniegu cały świat
Biała droga hen przed nami
Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......

Agata 

Muzyka

Na ostatnich zajęciach z muzyki w grupie Poziomek przypomnieliśmy sobie jakie poznaliśmy już instrumenty, dzieci miały okazję posłuchać fragmentów utworów muzycznych, poznały nowe słowo "orkiestra". Pobawiliśmy się również w zgadywankę : "Jaki to instrument?" przy pomocy nagrań muzycznych.
Grupa Krasnoludków zapoznała się z brzmieniem fortepianu i orkiestry przy pomocy fragmentów muzycznych, dzieci poznały również pierwsze nutki, uczyliśmy się je rysować.
Z grupą Pszczółek rozmawialiśmy na temat muzyki klasycznej, czy znają już może jakieś utwory i co wiedzą na ten temat, słuchaliśmy paru zróżnicowanych fragmentów muzycznych i zgadywaliśmy jakie instrumenty grają, ile ich jest, jakie emocje wywołuje muzyka. Dzieci miały okazję powiedzieć, które instrumenty bardziej lubią i dlaczego. Te dzieci, które mają w domu małe instrumenty, możliwe do zabrania za sobą, są proszone o przyniesienie ich na zajęcia.
Z grupą Wisła rozmawialiśmy swobodnie na temat muzyki, jaką lubią najbardziej, czy znają już jakiś kompozytorów polskich. Słuchaliśmy fragmentu Koncertu Fortepianowego F. Chopina oraz fragmentów muzyki A. Vivaldiego, porównywaliśmy je. Dzieci miały okazję pochwalić się swoją wiedzą na ten temat.

Na następne zajęcia dzieci mogą przynieść ulubione płyty z muzyką i piosenkami.
Zuza 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?