Zajęcia 24 listopada

Na zajęciach 24 listopada byliśmy bardzo zajęci. Po pierwsze, odbyło się kolejne przedstawianie. Do grupy starszej dołączył nowy uczeń, Piotr i pozostałe dzieci musiały się mu przedstawić. Z tego całego przedstawiania się wynika, że wszyscy lubimy uprawiać sport i to przeważnie związany z piłką. Po drugie, pożegnaliśmy się z Panią Beatą, opiekunką grupy młodszej, która postanowiła przeprowadzić się do innego miasta w Hiszpanii. I co jeszcze?

Na języku polskim nadal wałkujemy rzeczownik. Poza tym ciągle powtarzamy miesiące, pory roku i kierunki. Do tych powtórzeń bardzo pomocny był wiersz Pani Mireli Rubin-Lorek:

LISTOPAD

Spadają liście na mokrą ziemię –

już późna jesień.

W swej gawrze niedźwiedź brunatny drzemie –

czeka, aż w lesie

znów się pojawią zielone listki,

które wiatr czesze.

Na geografii rozmawialiśmy o wyżynach Polski. Wiecie, że w Świętokrzyskim Parku Narodowym rośnie najsłynniejszy dąb w Polsce? Dzieci już o tym wiedzą. Wiedzą też, że nazywa się Bartek i, że jego wiek szacuje się na mniej więcej 700 lat, że obwód jego pnia wynosi prawie 10 metrów, że zainstalowano mu piorunochron. Czy wiecie gdzie znajduje się Szlak Orlich Gniazd? Dzieci i to wiedzą. Szlak ten prowadzi od Krakowa do Częstochowy i ma długość 163 kilometrów. Słynne Orle Gniazda to ruiny warowni i zamków z XIV-XV wieku zbudowane na stromych skałach , podobnie jak gniazda orłów. Czy wiesz, że Góry Świętokrzyskie położone są na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej i, że są najstarszymi i najniższymi górami w Polsce? Dzieci też wiedzą, że tam znajduje się jaskinia Raj w której odnaleziono ślady pobytu praczłowieka i szczątki zwierząt, żyjących na tych terenach przed milionami lat: mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego i nosorożca włochatego, a także żubra i konia. To tyle na zajęciach z geografii.

Zajęcia z historii poświęciliśmy Polanom, potomkom legendarnego Lecha. Mówiliśmy o organizacji osad i wsi, o tzw. opolach, o wałach obronnych i fosach.

Tym razem nie przewidziałam zajęć plastycznych co nie bardzo spodobało się dzieciom. Jednak już sporo czasu minęło od ostatniej naszej wspólnej lektury. W takiej sytuacji wybrałam jedno z opowiadań: Zamek czterech pór roku autorstwa Pana Andrzeja Kawki. Polecam to opowiadanie tak dzieciom, jak i dorosłym.

Tekst posłużył nam do krótkiej rozmowy na temat poświęcania się. Dzieci miały za zadanie opowiedzieć co to właściwie znaczy, czy same się poświęcają i czy ktoś się im poświęcał. Generalnie, pomoc przy noszeniu siatek z zakupami i butelek z wodą, to jedno wielkie poświęcanie się.

To chyba tyle na tak pracowity sobotni poranek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?