Zajęcia z 5 listopada, 2005

Gratuluję! Już wszystkie dzieci mają książki! Miło jest obserwować pochylone główki Waszych pociech nad nowymi i pięknymi książkami.
Ostatnie zajęcia były dla mnie prawdziwą przyjemnością, powtórka z ostatnich zajęć z geografii i historii Polski wypadła znakomicie. Dzieci nie tylko odpowiadały poprawnie na pytania, ale przy tym wykazywały wiele entuzjazmu i emocji. Już z większą swobodą poruszają się po mapie Polski wskazując główne rzeki, jeziora, góry i stolicę Polski. Każde z dzieci potrafi powiedzieć jakie drzewa rosną w Polsce, wiedzą jak wygląda jarzębina, leszczyna, świerk, sosna, etc.
Takie postacie historyczne jak: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty czy Kazimierz Wielki stały się im bliższe i żywsze. Dzieci nie tylko mają wiadomości o tych ludziach, ale także opinie dotyczące ich działalności i życia.

Po powtórce pozostało nam trochę czasu dla Władysława Jagiełły, dla pogańskiego księcia Litwy i późniejszego króla chrześcijańskiej Polski. Jagiełło poślubił młodszą od siebie o 23 lata królową polską, Jadwigę, która w wieku 25 lat zmarła na gorączkę połogową. W testamencie zapisała swój majątek Akademii Krakowskiej. Znana ze swej dobroci i pobożności została kanonizowana na świętą przez papieża Jana Pawła II w roku 1997.
Ale wracajmy do Jagiełły, pierwszego władcy z dynastii Jagiellonów. Był dobrym i skromnym człowiekiem, uwielbiał polowania, przebywanie na łonie natury, jadał proste potrawy, pijał tylko wodę, ubierał się bez przepychu. Prawdopodobnie zmarł w wieku 83 lat po tym, jak się przeziębił, słuchają nocą śpiewu słowika.
Jednak najważniejsze jest zwycięstwo jakie odniósł nad Krzyżakami 15 lipca w 1410 roku pod Grunwalden. Na bitwę przybyło ok. 30 tysięcy Krzyżaków wspieranych przez rycerstwo z niemal 20 krajów Europy. Wojska Jagiełły dzięki mądrej taktyce i szalonej odwadze rycerstwa, odniosły dryzgocące zwycięstwo. Potęga Krzyżaków została rozbita, rycerze zakonni zginęli lub zostali wzięci do niewoli. Jagiełło zdobył wszystkie 52 krzyżackie sztandary.

Na języku polskim kontynuowaliśmy omawianie rzeczownika (przeciwieństwa, pary) i jego użycie w zdaniach.

Do zobaczenia na następnych zajęciach, 19 listopada b.r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?